"Twierdza" - Antoine de Saint-Exupéry

 


Swoją dzisiejszą recenzję zacznę nad zachwytów nad samym wyjątkowym i kolekcjonerskim wydaniem tej książki. Przepiękne zdobione brzegi, sprawiają, że ta publikacja jest jeszcze bardziej wyjątkowa i niepowtarzalna. Książka ta mianowana została również testamentem samego Antoine de Saint-Exupéry, a wydana została już po jego śmierci. Niestety swojego dzieła nigdy nie ukończył. 

Jest to lektura ponadczasowa, piękna w swojej formie i przekazie. Książka, którą każdy z nas odbierze na swój własny sposób, zgodnie ze swoimi przeżyciami i troskami. Jest to utopia filozoficzno-społeczna i nie jest to lekka lektura - za to uwierzcie mi, warto jest po nią sięgnąć. Książka, którą się czyta całym sobą, do której się wraca i w której zostawia się kawałek siebie. Po jej przeczytaniu pełna jej zaznaczonych pięknych cytatów! 

"Człowiek nie jest tucznym bydlęciem i miłość jest dla niego ważniejsza niż pożytek. Nie można kochać domu, który nie ma swego oblicza i gdzie kroki nie znajdują swojego kierunku i sensu."


Opis od wydawcy:
Tę książkę Antoine de Saint-Exupéry uważał za swego rodzaju testament. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została opublikowana w 1948 roku, już po śmierci autora.
"Twierdza" ma charakter utopii filozoficzno-społecznej. Saint-Exupéry głosi w niej ideały humanizmu: braterstwa, wspólnoty i solidarności opartych na odpowiedzialności, odwadze i akceptacji obowiązku, dzięki którym człowiek w walce z przeciwnościami losu potrafi pokonać własną słabość i zdobyć się na bohaterstwo. Kultywuje też podstawowe wartości ludzkie: wierność, przyjaźń, miłość.

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*