"Aborcja jest." - Katarzyna Wężyk

 

Niech nie zmyli Was ta piękna, słodka, różowa i cukierkowa okładka! Ta książka ma w sobie piekło-piekło kobiet. Nie raz nawet padają tutaj te słowa i nie, nie są one używane od kilku lat w Polsce, kobiety już setki lat temu się nimi posługiwały, walcząc o równouprawnienie, o wolną wolę i co najważniejsze o DECYDOWANIE o sobie. Walczyły one o prawo, które powinno być podstawowym prawem każdej osoby-prawo do przerywania ciąży.

Publikacja Pani Katarzyny Wężyk zaczyna się od przytoczenia obecnej sytuacji, jaka ma miejsce w naszym kraju. Mamy tutaj wspomnianych kilka, na pewno nam dobrze znanych wystąpień polityków i aktywistek-chyba każdy wie o kim mowa. Mamy pokazane strajki, mamy początek pandemii i decyzje, jaka zapada- wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Mamy słynną już rozprawę z 2020, gdzie praktycznie sami mężczyźni decydowali o tym, kiedy kobieta ma mieć prawo do przerwania ciąży, a najlepiej, żeby nie miała go wcale. Ostatecznie upolityczniony Trybunał Konstytucyjny odebrał nam prawo-podstawowe prawo człowieka...

Książka Pani Katarzyny Wężyk bardzo rzetelnie pokaże nam również, jak wyglądała aborcja oraz prawa kobiet na przestrzeni wieków, zarówno w Polsce, jak i na świecie. To zawsze była walka! Od wieków kobiety , robiąc, czemu znowu do tego wracamy? Ta książka niesie ze sobą wiele historii, wiele bólu, oskarżeń i pytań. Było w niej mnóstwo momentów, których dosłownie nie mogłam czytać! Całe aborcyjne podziemie, różne zabiegi, które były i są wykonywane i ten słynny wieszak, który stał się symbolem protestów. W historii mamy momenty, gdzie ponad połowa kobiet mających aborcje umierała! Te liczby są zatrważające! A PRL? Moment, gdy kobieta bez oceniania, bez ukrywania się mogła legalnie i za darmo zrobić aborcję? Teraz jest to temat tabu, coś, czego nie ma, coś, co nikogo nie dotknęło.

Ten post mogłabym pisać i pisać... jest to na tyle mocny, kontrowersyjny i po prostu smutny temat, który po raz kolejny nie może zostać zamieciony pod dywan. Polecam Wam tę książkę! Ode mnie ma 10/10! 


Komentarze

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*