"Mistyka kobiecości" - Betty Friedan

 


Dzień Dobry! 

Dzisiaj niedziela, więc witam się z Wami książką, którą z całego serca chciałabym Wam polecić. Lektura niestety nie jest lekka i łatwa, ale mogę Wam obiecać, że warto po nią sięgnąć i wpisać ją na swoją czytelniczą listę. Dla mnie książka "Mistyka Kobiecości" jeszcze miesiąc temu była całkowitą niewiadomą! Mówi się o niej książka legenda, a ja kompletnie nic, a nic o niej nie wiedziałam! Dzieło, które tutaj widzicie, miało swoją premierę w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych i zrewolucjonizowało ono myślenie kobiet, oraz ich postrzeganie przez amerykańskie społeczeństwo. 

Tę wydawać by się mogło, niepozorną lekturę napisała Betty Friedan, która była typową Panią domu i jej położenie zaczęło ją w końcu frustrować! Chciała pokazać ona innym kobietom, że mogę one wyjść z domów, mogą zacząć pracować, a co najważniejsze, że istnieje coś takiego jak równość płci. Chciała udowodnić, że każda z nas zasługuje na coś więcej i ,że nasze życie nie powinno ograniczać się tylko do domu. Ta książka w latach '60 pokazała kobietom, że rzeczywiście się da! Gdy w latach'50 zaczynała ona pisać tę książkę, to w Stanach nie było żadnych praw regulujących dyskryminację kobiet. To mężczyźni w 95% byli adwokatami, lekarzami i senatorami. Książka, jako że wpłynęła na myślenie kobiet, to do dnia dzisiejszego budzi wiele kontrowersji i dyskusji, a autorkę nie zawsze postrzega się pozytywnie. Jest to bardzo przełomowa lektura!

 Tą, którą widzicie tutaj, wydało dla nas Wydawnictwo Czarna Owca - książka ma wstęp od Pani Agnieszki Graff. Mamy tutaj prawie 60 stron wytłumaczenia fenomenu tej publikacji oraz pokazania obecnej sytuacji w Polsce! Za to ogromny plus! Cieszę się, że pojawił się tutaj tak ważny rozdział. Jestem bardzo ciekawa czy słyszeliście wcześniej o tej książce?

Komentarze

  1. Zainteresowała mnie ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio czytam tylko rozwijające książki <3 Takie które stawiają na rozwój osobisty, niesamowicie zmienia to nastawienie do życia <3 bardzo polecam :* Na instagramie poleciłam też ostatnio jedną pozycję <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*