"Elżbieta, Filip, Diana i Meghan- zmierzch świata Windsorów" - Marek Rybarczyk

 


Myślę, że od momentu, gdy pojawił się na Netflixie serial "The Crown" i zyskał on tak ogromną popularność, to postać Elżbiety II stała się nam bliższa i jesteśmy jej ciekawsi. Ja bez zastanowienia wiedziałam, że muszę sięgnąć po tę lekturę i ciesze się, że była ona tak dobra!

Autor, który jest znawcą kultury Wielkiej Brytanii i od lat jest korespondentem Gazety Wyborczej w Londynie ,stworzył dla nas dzieło, które lekko się czyta, a przy tym zawiera wiele ważnych i istotnych historycznie momentów. Już na samym początku tej książki spodobały mi się jego słowa, gdzie napisał, że chce on, aby ta książka była przeznaczona dla każego - dlatego też, nie ma w niej przypisów, a tylko na jej końcu znajdziemy krótką bibliografię.

Wszystko zaczyna się oczywiście od początków! Na wstępie mamy małą
Elżbietę, która dorasta otoczona arystokratami. Widzimy jej proces przemiany, wykształcenia oraz moment, kiedy zakochuje się w Filipie i zasiada na tronie. Widzimy wiele przełomowych momentów, które mają miejsce podczas jej rządów oraz wiele bardzo kryzysowych chwil! Monarcha od lat podlega mocnej opinii mediów i cały czas musi starać się o poparcie ludu! Następnie autor przybliży nam postać dwóch ważnych kobiet, które na zawsze odmieniły postrzeganie rodziny Windstorów. Mowa oczywiście o Dianie i Megan! To one sprawiły, że w monarchii pojawił się kryzys, któremu bardzo ciężko jest zaradzić! Coraz więcej Anglików nie chce postrzegać Królowej Elżbiety II, jako swojej monarchy!

Od książki naprawdę ciężko jest się oderwać, jest napisana lekkim, przyjemnym językiem i zawiera wiele kluczowych momentów. Do tego jest przepięknie wydana! Mamy w niej dużo fotografii oraz jest ona na grubszym papierze. Polecam!


Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*