PORADNIK! Jak robić ładne zdjęcia?Zastanawiasz się co zrobić, aby Twój bookstagram wyróżniał się, był wyjątkowy i estetyczny? Nie wiesz jak poradzić sobie z robieniem wyjątkowych zdjęć? Poniżej kilka porad, co zrobić, aby Twoje fotografie były ładne, czytelne i zachwycały innych! 1. Zadbaj o ostrość zdjęcia! 

Po pierwsze postaraj się, aby Twoje zdjęcia były ostre. Przy rozmazanych lub zamglonych zdjęciach nie będzie widać, co one przedstawiają oraz jakiej książki dotyczą. Postaraj się, aby zarówno tytuł książki, jak i autor oraz napisy z okładki powieść były widoczne i, żeby bez problemu dało się je rozczytać. Jeśli masz problem z ostrością, to zadbaj o robienie zdjęć przy oświetleniu dziennym oraz korzystaj z programów do obróbki zdjęć, które mogą ją poprawić. Zdecydowanie o wiele lepiej ogląda się zdjęcia ostre oraz wyraźne. 
2. Światło dzienne.

Staraj się robić zdjęcia przy oświetleniu dziennym. Dzięki temu będą one naturalniejsze oraz każdy element na zdjęciu będzie lepiej widoczny. Zdjęcia przy sztucznym świetle bardzo często mają przekłamane kolory oraz są ciemne i nie prezentują ładnie danego przedmiotu. Jeśli nie masz możliwości robienia zdjęć przy świetle dziennym, to postaraj się o to, aby sztuczne światło było mocne i dobrze oświetlało dany przedmiot. Coraz popularniejsze są również specjalne namioty bezcieniowe do zdjęć i można je zakupić już w bardzo przystępnych cenach. Do fotografowania książek wystarczy mały i przenośny namiot 
Świetnie sprawdzą się tutaj również programy do obróbki zdjęć, które pozwolą Ci rozświetlić zdjęcie, wyeksponować książkę oraz sprawić, że fotografia będzie wyglądała naturalniej. 

3. Dodatki i akcesoria do zdjęcia.

To właśnie różne dodatki i akcesoria nadadzą Twojemu zdjęciu indywidualny charakter i sprawią, że będzie ono wyjątkowe. Do urozmaicenia zdjęcia możesz użyć tak naprawdę wszystkiego i ogranicza Cię tutaj tylko własna wyobraźnia! Możesz wykorzystać akcesoria, które kojarzą Ci się z daną powieścią, lub które pasują kolorystycznie do okładki książki. Przy prezentowaniu książek medycznych możesz na przykład użyć strzykawek, leków czy termometru. Dodatki do zdjęć możesz trzymać w jakimś kartonie lub pudełku i podczas fotografowania dobierać je do danej powieści. Będą to różne wstążeczki, muszle, owoce, bibułki, płatki, sztuczne kwiaty, pióra oraz wiele, wiele innych! 
Dodatki do fotografowanej książki nie są drogie i najczęściej masz je na wyciągnięcie ręki! Wystarczy, że wybierzesz się na spacer i zabierzesz ze sobą kamienie, szyszki, kwiaty, czy też liście! Tylko od Ciebie zależy, co będzie otaczało Twoją książkę i co według Ciebie do niej pasuje i pozwoli ładnie ją wyeksponować! 4. Tło i aranżacja.

Postaraj się również o to, aby tło zdjęcia było jasne, proste oraz spójne. Jeżeli położysz książkę na kolorowym i pstrokatym kocu, to musisz liczyć się z tym, że nie będzie ona na nim widoczna. Książka powinna rzucać się w oczy i patrząc na zdjęcie, powinna być ona na nim dokładnie widoczna. Niech będzie na pierwszym planie, tak aby Twój czytelnik od razu wiedział jaką książkę przedstawiasz i prezentujesz. 
Pięknym tłem do zdjęć będzie również Twoja biblioteczka! Pamiętaj jednak o tym, aby książka, którą pokazujesz była na pierwszym planie. Przy takich zdjęciach dobrze sprawdzi się program portretowy w Twoim aparacie lub w telefonie. Niech książka będzie ostra, a tło rozmazane. 
Tłem tak naprawdę może być wszystko! Pamiętaj jednak o tym, aby na zdjęciu nie działo się za dużo, ponieważ wtedy książka zginie w całości. Zdjęcia możesz robić zarówno na zwykłym białym stoliku lub kartce, jak i na dworze czy w pokoju na stole. Wszystkie będą tak samo ładne, jeśli odpowiednio zadbasz o całą aranżację miejsca, o światło oraz skupisz się na tym, aby prezentowana książka była widoczna i czytelna.5. Obróbka zdjęcia.

Obróbka Twojego zdjęcia jest bardzo ważna! Używać do niej możesz bezpłatnych programów, które są dostępne zarówno na komputer, jak i na telefon. Obecnie jest ich naprawdę wiele i to one sprawią, że Twoja fotografia będzie się o wiele lepiej prezentowała. Podczas obróbki zdjęcia, głównie powinieneś skupić się na wyostrzeniu go, rozjaśnieniu, wyeksponowaniu oraz podkreśleniu kolorów. 
Podstawowa obróbka zdjęcia zajmie Ci zaledwie kilka minut, a sprawi, że Twoja fotografia będzie o wiele ładniejsza. Z programów na komputer możesz korzystać np. z PhotoScape, a na telefon z Lightroom. Oba programy są darmowe i są bardzo łatwe w obsłudze. 6. Inspiruj się!

Jeśli nie masz pomysłu na zdjęcia i nic nie przychodzi Ci na myśl, to szukaj inspiracji w internecie! Możesz przeglądać inne blogi książkowe, czy też bookstagramy i tam szukać pomysłów na swoje zdjęcia. Świetnie sprawdzi się również pinterest, który pełny jest pięknych zdjęć z książkami w roli głównej. Swoje inspiracje możesz zapisywać i przeglądać przed zrobieniem zdjęcia swojej książce. Pamiętaj jednak o tym, aby nie kopiować innych! Stwórz swój własny unikalny styl i bądź kreatywny. 
Inspiracji szukaj dookoła siebie! Zawsze Twoją “muzą” może zostać okładka książki czy tekst powieści. Wymieniaj akcesoria, dodatki i tło zdjęcia. Pamiętaj o tym, że robienie fotografii, to świetna zabawa! Ciesz się nimi i baw się swoim aparatem! 

7. Aparat czy telefon?

Tak naprawdę to czy robisz zdjęcia aparatem, czy też telefonem nie ma większego znaczenia! Najważniejsze jest to, abyś zadbał o całą aranżację zdjęcia, oświetlenie, tło oraz ostrość. Obecnie w telefonach są bardzo dobre aparaty i można nimi robić naprawdę bardzo ładne zdjęcia! Także jeśli nie posiadasz lustrzanki czy też aparatu cyfrowego, to nie martw się i rób jak najładniejsze zdjęcia swoim telefonem. Pamiętaj o tym, aby jego obiektyw był zawsze czysty i, abyś skupił się na wymienionych wyżej punktach. Powodzenia!

Poradnik napisany był dla portalu CZYTAM PIERWSZY! 

Komentarze

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*