"Wyspa" - Victoria Hislop

Przepadłam w tej historii! Książka, która uczy i która pokazuje nam ważny kawałek historii. Kawałek o którym ja nigdy wcześniej nie słyszałam! Żałuje, że trafiła do mnie tak późno, ponieważ swoją pierwszą premierę miała już ona w 2007 roku! Teraz przy okazji ukazania się drugiego tomu od autorki wydawnictwo przypomniało nam o niej. Obie książki są przepięknie i spójnie wydane i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po "Pewnej sierpniowej nocy".

"Wyspa" to mroczna historia Spinalogi. To właśnie tutaj w latach 1903-1957 znajdowało się jedno z ostatnich w Europie leprozoriów - czyli miejsc gdzie była kolonia trędowatych! Autorka poza tym, że świetnie przybliża nam historię tego miejsca, to buduje piękną sagę rodzinną. Uwierzcie mi .. przepadniecie! Książka nie raz złamała mi serce i pokazuje z jak wielką niesprawiedliwością i z jak ogromną pokorą mierzyły się osoby na które tak naprawdę padł wyrok tej zsyłki. To zdecydowanie czarna plama w historii Grecji. Rozdzielane były rodziny - z dnia na dzień musieliśmy pożegnać się z bliską osobą wierząc, że spadła na nią jedna z najgorszych chorób.  Na całe szczęście w 1957 udało się znaleźć lek na trąd który wielu osobom pozwolił uciec z tego "więzienia". Wielu z nich jednak nie miało już gdzie wrócić - rodzina postanowiła się od nich odwrócić, a sami byli po ciężkiej chorobie i nie potrafili wrócić do społeczeństwa. 

Co ważne - autorka za napisanie książki i przybliżenie historii Spinalogii otrzymała honorowe Greckie obywatelstwo! Obecnie jest to ważne miejsce na turystycznej mapie tego kraju. 


 

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*