"Tylko przetrwaj noc" - Riley Sager


Książka, która świetnie sprawdzi się dla osób, które lubią opisy oraz analizy psychologiczne głównych bohaterów. Całą bowiem fabuła kręci się wokół jednej postaci i jest nią Charlie. Młoda kobieta, postanawia po dramatycznych i traumatycznych przeżyciach rzucić studia i wrócić do rodzinnego domu.  Wyrusza w nocną podróż z nieznajomym, który oferuje jej podwózkę. 
Szybko dowiadujemy się, jak dużo kobieta musiała przejść i z jakimi traumami się zmaga. Jako młoda dziewczyna straciła rodziców, którzy zginęli w wypadku samochodowym, następnie na uczelni zostaje zamordowana jej najlepsza przyjaciółka i współlokatorka Maddie.  Charlie szybko jednak zorientuje się, że chyba wsiadła do samochodu z nieodpowiednią osobą i, że Josh, który mało mówi o sobie i pokrętnie unika pewnych tematów coś skrywa. Czy uda jej się dotrzeć do babci?  

Książka ma rozwlekłą fabułę, długie i dużo opisów i analiz psychologicznych bohaterów.  Ja osobiście wolę książki, które mają więcej konkretów i szybszą akcję. Tutaj też mocno ograniczona jest przestrzeń w której wszystko się dzieje, bo tak naprawdę większość to retrospekcje przeplatane z autem mężczyzny, którym podróżuje ta dwójka. Mimo tego, że momentami książka mnie nużyła, to byłam bardzo ciekawa jak to wszystko się potoczy i co ostatecznie się wydarzy. Do samego końca nie możemy być pewni prawdy i tego kim tak naprawdę jest mężczyzna. 

Opis od wydawcy:
"Dziewczyna. Morderca. Samochód.
Listopad 1991 roku. George W. Bush jest prezydentem, w radiu leci Nirvana, a Charlie Jordan jedzie w samochodzie mężczyzny, który najprawdopodobniej jest seryjnym mordercą.
Nie znali się wcześniej. Po prostu oboje zmierzali w stronę Ohio. Widocznie on też miał powód, by opuścić uniwersytet w połowie semestru.
Po drodze rozmawiają, ostrożnie unikając dominującego w wiadomościach tematu – Kampusowego Zabójcy. Coraz bardziej zaniepokojona Charlie ma wątpliwości. W Joshu jest coś podejrzanego… Kiedy mkną pustą autostradą w środku nocy, pasażerka zaczyna podejrzewać, że podróżuje razem z mordercą z kampusu.
A to znaczy, że może skończyć jako jego następna ofiara."


 

Komentarze

  1. Od jakiegoś czasu bardzo często natrafiam na recenzję tej książki w internecie, więc to chyba znak, że powinnam ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*