"Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje" - Olga Daliga

 


Mam tu dzisiaj coś idealnego dla fanów książek o samorozwoju, emocjach i psychologii. Ta książka, chociaż nie jest długa, to zdecydowanie ma w sobie wiele ważnej i bardzo mądrej treści!  W końcu to właśnie emocje towarzyszą nam każdego dnia! 


Autorka w tej publikacji pokazuje nam i uczy nas jak rozróżniać, nazywać i regulować swoje emocje. Pewnie nie raz macie tak, że czujecie się przytłoczeni i nie wiecie, jak sobie z nimi poradzić. Tutaj mamy kilka rozwiązań! Dodam, że książką jest świetnie wydana i dzięki temu, wszystkie porady i uwagi, które daje nam autorka są czytelne i zrozumiałe. Mamy tutaj wszystko wypunktowane, różne czcionki, pogrubienia i wstawki. Wszystko ze sobą świetnie współgra, a my od razu widzimy, co jest ważne i na czym powinniśmy się skupić. Mi chyba najbardziej podobał się rozdział o bezsilności - nienawidzę tego uczucia! Świetne też jest wypunktowanie większości emocji - doliczyłam się ich aż 63! Wyobrażacie sobie aż tyle uczuć jednocześnie? Czasami w końcu łatwo zacząć od łez, a skończyć na śmiechu lub na odwrót. I plus za konkretne fakty i przykłady, które są opowiedziane przez inne osoby. Uwielbiam takie wstawki! 


Skusicie się? 


Od wydawcy" 

"O emocjach mówi się dużo i często. Większość osób ma trudności w rozpoznawaniu i regulowaniu emocji. Czują się przytłoczeni i zalewani uczuciami albo przeciwnie, deklarują, że nie czują nic. Autorka, psycholożka i mediatorka, podejmuje w książce poniższe zagadnienia:

funkcjonowanie mózgu i biologiczne uwarunkowania związane z tworzeniem się emocji

kształtowanie się emocji w procesie rozwoju dziecka i nastolatka

wpływ procesów wychowawczych na emocje

rozpoznawanie swoich emocji (duża grupa osób ma trudności w ich nazywaniu)

sposoby radzenia sobie z poszczególnymi trudnymi emocjami (strach i lęk, bezsilność, złość)

rozumienie swoich uczuć – odróżnianie zakochania, miłości, związania

sposoby radzenia sobie z sytuacjami, które są efektem naszych trudności emocjonalnych

postępowanie wobec zachowań innych osób wywołujących silne emocje czyli np. nauka stawiania granic, ale także udzielanie wsparcia, rozmowa

związek emocji z ciałem

zdrowe wyrażania emocji

rozwiązywanie kryzysów emocjonalnych

W publikacji znalazło się sporo praktycznych zadań i ćwiczeń, które pozwalają zapoznać się z materiałem poprzez doświadczanie. Autorka przytacza również historie pacjentów oraz przykłady z własnego życia, co pozwala zobrazować przedstawiany problem."

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*