"Kamienie świątyni Dawida" - Jacek Dziewiński

 


Poruszająca opowieść, która wplątuje czytelnika w labirynt tajemnic i nieodkrytych historii. Autor zabiera nas w podróż życiową Marka, sieroty adoptowanego przez wpływowych notabli z okresu PRL-u. Los rzuca go w wir zagmatwanych dziedzictw i ukrytych sekretów, gdy odziedzicza dom, który kiedyś należał do żydowskiej rodziny.

Chłopak odkrywa w tej przeszłości tajemnicze przedmioty, które świadczą o dramatycznych losach ludzi uciekających przed Holocaustem. To spotkanie z historią wyziera zza zakamarków domu i staje się impulsem do zgłębiania judaizmu. Przeplatające się wątki rodzinne i kulturowe ukazują skomplikowaną tożsamość głównego bohatera.

Książka przenika różnorodne tematy, od historii i kultury żydowskiej po tajemnice rodzinne i konflikty tożsamościowe. Emocjonalny ładunek opowieści i wewnętrzne rozterki bohatera nadają głębi tej powieści. 

"Kamienie świątyni Dawida" to  lektura, która skłania do refleksji nad kondycją ludzką, historią i nieodłącznym wpływem przeszłości na teraźniejszość. Autor wciąga czytelnika w wir emocji i tajemnic, oferując nie tylko dobrze napisaną opowieść, ale także okazję do zastanowienia się nad uniwersalnymi kwestiami życiowymi.

OPIS OD WYDAWCY

"Kilkadziesiąt lat po wojnie Marek, sierota adoptowany przez dobrze sytuowanych, peerelowskich notabli, odziedzicza nieruchomość zamieszkiwaną niegdyś przez żydowską parę. Młody chłopak niespodziewanie znajduje w niej tajemnicze przedmioty, porzucone przez uciekających przed zagładą ludzi. Intrygują go one do tego stopnia, że zaczyna zgłębiać tajniki judaizmu. Już wkrótce chłopak poznaje skrywaną przez nie potęgę, a rodzinne sekrety, które dzięki nim odkrywa, na zawsze odmieniają jego los.

Marek decyduje się na emigrację i ostateczne zerwanie z przeszłością. Prześladujące go nieszczęścia nie pozwalają mu jednak ułożyć sobie życia tak, jak to sobie kiedyś wymarzył. Mieszka w różnych zakątkach świata, podejmuje się rozmaitych zajęć, w pewnym momencie przyjmuje pracę w tajnym ośrodku badań jądrowych. Wszystkie obierane przez niego ścieżki zdają się jednak prowadzić do dawnego domu, a tym samym tajemniczych kamieni ukrytych za jego ścianami…"

Komentarze

Obserwatorzy

Copyright © *Wolne Litery*